Fizjoterapia wad postawy

W dzisiejszych czasach wady postawy to dolegliwość cywilizacyjna. Terapia wad postawy ma za zadanie przywrócenie prawidłowej postawy ciała, czyli takiej, która zapewnia optymalne zrównoważenie i stabilność ciała oraz pracę narządów wewnętrznych przy minimalnym wysiłku mięśni.

Wada postawy to odmienna w nieprawidłowy sposób postawa ludzkiego ciała, która może być mniej lub bardziej widoczna, powodować ból czy trudności w wykonywaniu codziennych aktywności. Towarzyszy człowiekowi od urodzenia (wada wrodzona) lub powstaje w trakcie życia (wada nabyta). Wady nabyte najczęściej spowodowane są długotrwałym siedzeniem w jednej, nieprawidłowej pozycji, zbyt małą ilością ruchu, niewłaściwym ubraniem, niedopasowanym obuwiem czy noszeniem ciężkich torebek tylko na jednym ramieniu. Na ogół więc związane są z regularnym utrzymywaniem niewłaściwej pozycji ciała, która w dłuższej perspektywie powoduje odkształcanie się ludzkiej postury.

W przypadku wad postawy kluczowa jest odpowiednia diagnostyka, składająca się z obserwacji, wywiadu oraz badania palpacyjnego. Pozwala to na ocenę zaburzenia i dobranie odpowiedniej terapii tkanek miękkich, m.in. poprzez terapię manualną, taping czy ćwiczenia indywidualne z terapeutą. Rolą fizjoterapeuty jest także edukowanie pacjenta na temat utrzymywania prawidłowej postawy ciała podczas wykonywania rutynowych czynności.

Do najczęstszych problemów, które można zaobserwować należą:

pochylenie głowy wraz z wysuniętymi barkami i przykurczoną klatką piersiową

skrzywienia boczne kręgosłupa

obniżenie łuku przyśrodkowego stopy

asymetria ciała

układanie nóg w kształt litery X

spłaszczenie lub brak fizjologicznych krzywizn kręgosłupa

Poznaj naszego specjalistę

mgr Michał Benisz

fizjoterapeuta

Nasi specjaliści przygotowali dla Ciebie artykuły zawierające przydatną wiedzą z zakresu zdrowia i odpowiedniego odżywiania.
Kliknij w artykuł aby dowiedzieć się więcej na wybrany temat.

Dlaczego warto odpoczywać?

O ile o benefitach płynących z regularnej aktywności fizycznej nikogo nie trzeba przekonywać, to korzyści wynikające z regeneracji powysiłkowej są wciąż marginalizowane, a odpoczynek po treningu często pomijany. Wydaje

III filary zdrowego biegacza – trening uzupełniający

Zaczynając swoją przygodę z bieganiem mamy różne motywacje. Jedni pragną zrzucić kilka zbędnych kilogramów, drudzy chcą zmierzyć się z wyzwaniem przebiegnięcia zawodów, a dla wielu będzie to po prostu

Warszawa
ul. Krucza 6/14b, tel. 602 747 957

Płock
ul. Piłsudskiego 35, tel. 787 947 957

Łódź
ul. Kamińskiego 21, tel. 696 696 214