Wybicie palca – jak należy postępować?

Grasz w siatkówkę, piłkę ręczną lub może trenujesz sporty walki typu judo czy brazylijskie jiu jitsu, w których uchwyt gra kluczową rolę? Pamiętaj, że w sportach kontaktowych ryzyko uszkodzenia stawów śródręczno-paliczkowych jest dość wysokie z uwagi na charakter uprawianej dyscypliny. Stało się. Na treningu, zawodach „wybiłeś palec”. Jak powinieneś postępować?

Przede wszystkim zachowaj spokój. Podczas takiego incydentu możesz czuć:
  • ból,
  • ograniczenie ruchomości,
  • mrowienie w okolicy uszkodzenia,
  • zasinienie.
W takiej sytuacji należy udać się do lekarza specjalisty, który po badaniu obrazowym oceni struktury kostne oraz ich  położenie względem siebie. Może być potrzebne unieruchomienie , które pozwoli zagoić się uszkodzonym strukturom. Jeśli palec okaże się być  stłuczony możesz sobie sam pomóc przez stosowanie krioterapii oraz kinesiotapingu, który pozwoli Ci wspomóc funkcję stawu oraz zadziała przeciwbólowo. Po upływie kilku dni od zdarzenia warto skontaktować się z fizjoterapeutą, który za pomocą z technik terapii manualnej oraz odpowiednio dobranym ćwiczeniom przywróci sprawność Twojej ręki.
Jeśli sytuacja wymaga żebyś kontynuował grę, sparingi, mecz możesz zastosować prostą aplikację sztywnego tapingu która ograniczy ruchomość palca w zakresach bólowych i tymczasowo ustabilizuje go.
Autor artykułu: Tomasz Drzewiecki

Nasi specjaliści przygotowali dla Ciebie artykuły zawierające przydatną wiedzą z zakresu zdrowia i odpowiedniego odżywiania.
Kliknij w artykuł aby dowiedzieć się więcej na wybrany temat.

Dlaczego warto odpoczywać?

O ile o benefitach płynących z regularnej aktywności fizycznej nikogo nie trzeba przekonywać, to korzyści wynikające z regeneracji powysiłkowej są wciąż marginalizowane, a odpoczynek po treningu często pomijany. Wydaje

III filary zdrowego biegacza – trening uzupełniający

Zaczynając swoją przygodę z bieganiem mamy różne motywacje. Jedni pragną zrzucić kilka zbędnych kilogramów, drudzy chcą zmierzyć się z wyzwaniem przebiegnięcia zawodów, a dla wielu będzie to po prostu